Posted on Leave a comment

Let me tell you about Shawn Richendollar, a photographer like no other


When I first met Shawn Richendollar, I thought he looked like the men of Hollywood in the 1950’s. I can still remember the details of his floral bowtie and the panama hat he was wearing the first day. When you meet artists and talented people, somehow they make you dream of a beautiful and peaceful world. You get their vibe the first moment they bump into your life. A vibe you want to last as long as possible. It’s an amazing gift. 

Shawn was not an actor or movie star though it was hard to believe. He was able to transform my simple pose into an entire scene. Many photograph the image of a beautiful person without capturing the soul.
Shawn did both.

Our session was scheduled at 10 AM about 30 minutes from home. That means that in Albania I would have left home between 10 and 10:30 but I was in America so my ride left at 9:30 whether I felt ready or not. I am still getting used to American punctuality but we made it on time.

His studio, was on the ground floor of his Ohio villa. As we entered his farmhouse styled home I was immediately impressed by the coziness of the beautiful wood furniture, rocking chairs, antiques and pictures.

I can’t say that my portable wardrobe with which I traveled to Ohio was worthy of being photographed. Most of the outfits were part of my capsule wardrobe, which I had worn dozens of times. A couple of days before the photo shooting I decided to go shopping. Shops here in the USA are not the the same as the one’s in Europe. I love blazers, shirts and sometimes cute dresses. And it was hard to find in just couple of days, a made-to-measure double breasted blazer. Or a good quality white shirt. Or a pair of jeans that will fit perfectly. So, I had to be creative with the clothes I had.

We managed to take two and a half hours of photos with 4 outfits from my capsule wardrobe. I don’t know if we did a great job but at least we had some fun! You may be surprised to you see a t-shirt turned into a vest, a men’s shirt on a jacket and suede boots on pants. If you are curious about the results I was thrilled with the photos! And let me tell you this, the photos were even more beautiful than I could imagine. It was the whole aesthetics I fell in love with and I am sure you will too.

Thank You Shawn, for making me feel like a movie star for just a couple of hours, at your beautiful villa in Ohio. You have inspired me more than you can imagine. 

You can find Shawn here 👉🏼 “Shawn Richendollar

Posted on Leave a comment

Me triko leshi është dhe moda

Deri para viteve ‘90, trikot e leshta punoheshin nga gjyshet me ato shtizat karakteristike rozë. Kush kishte gjyshet më të talentuara për punime dore, kishte nga ato trikot me motive gërshetash, gjethesh, pom-pom dhe disa ngjyrshe. Nuk mbaheshin për veshje sqimatare, ama të mbanin ngrohtë në dimër.

Sot ama kanë ndryshuar shumë kohët. Vetëm tani që po shkruaja artikullin, më erdhën në mend 8 lloje të ndryshme trikosh të cilat do dukeshin shumë chic. Sepse me trendin e ri, mund të krijosh plot kombinime me to, madje nuk kanë as kufizim. I vesh me xhinse, pantallona kostumi, funde laps, funde me pala, funde chiffon të holla etj.

Madje dhe këpucët që kombinohen me to, janë kaq të bukura!


Kombinimi më interesant i trikove është pikërisht ky me getat me printe. Qofshin të bardha, të zeza, për ato më guximtaret edhe të kuqe. Përveçse duken plot sharm, janë dhe të ngrohta. Për paradite nuk ke nevojë të veshësh as xhaketë ose pallto sipër.

Me këmisha poshtë duken akoma më interesante, madje i vishni edhe në zyrë. Ndaj mos ngurroni, hapni dollapët dhe kontrolloni për trikot e gjysheve. Nëse i keni dhuruara apo hedhur, keni plot tek Mango, Zara apo H&M. Të preferuarat e mija i gjeni tek Marks and Spencer. Epo, shopping të mbarë!

Posted on Leave a comment

Je e dobët dhe prapë s’di ç’të veshësh? Ja pse s’duhet të shqetësohesh

Sa ishim të vogla na thoshin, “ha se do rritesh”, kur u rritëm na thanë, “mos ha kaq shumë se shëndoshesh“. Kur u dobësuam, “po ha pak se je kockë e lëkurë”. Po mirë, ç’të keqe ka të jesh e shëndetshme ose kockë e lëkurë? Kush i vendosi standartet e bukurisë?


Subscribe to our newsletter!


Sa herë bëhet fjalë për bukuri, i kthejmë sytë nga Fashion Week. Vajza shumë të dobëta, mbi 1,73 m, ecin mbi taka 12 cm në një rrugë të ngushtë, veshur me rrobat e dizenjuara enkas për trupin e tyre.
Duken aq bukur, sa bëjnë blerësit të çmenden pas veshjes së tyre. Kot nuk ka dalë dhe shprehja, “je e bukur si modele”.Të gjesh veshje apo të qepësh veshje për masën XS (po ju flas nga eskperienca), është më e thjesht se sa të veshësh dikë me masë Large, XL apo XXL. Vetë industria e modës të jep një dorë në këtë pjesë sepse masat standarte janë bërë për vajzat e pasarelave.

Por ja që me modën e re, alla Kim Kardashian, duan të gjitha forma të theksuara. Po a i shkon çdokujt të veshë ato pantallonat xhins me bel të lartë që theksojnë belin dhe fundshpinën? Që nën atë veshjen e ngushtë fshihet një vajzë e kolme që dikur ka qenë masë XS?
Nga ai trupi elegant që mund të vishte çfardo, tani mban spanx dhe vesh astar poshtë fundeve që të mbulosh celulitin? (E kam provuar vetë më besoni).


Çdo masë ka veçantinë e saj, dhe secilës i shkojnë dizajne të ndryshme.
Dikush ka mundësinë të konsumojë Cheetos kur sheh film në darkë (mos më gjykoni se janë shumë të mira haha), dhe dikush ha selino dhe karrota. Por në fund të fundit, me kombinimin e duhur dhe përzgjedhjen e stilit ideal, mund të fshehësh apo vësh në pah ç’të duash nga trupi jot. Dhe mos harro, ti je e bukur në çdo masë!

Posted on Leave a comment

Për ty që ke qejf lëkurën, ky sezon është i gjithi dedikuar saj.

Lëkura, ose lëkura ECO, sepse industria e modës po heq dorë nga lëkura e kafshëve, është një ndër artikujt më të kërkuar. Por dhe më të vështirë për t’u kombinuar. Duke patur parasysh rregullin e artë të Pierre Balmain, veshjet e lëkurës duhet të balancohen me casual. Ndryshe dukesh si vajzat “me kamxhik”.

Ndërkohë sot unë i kam hedhur një sy veshjeve të reja që kishte nëpër butikët online. Ka aq shumë, sa po të fillosh të kërkosh, duhet një ditë e tërë të gjesh ndonjë që të pëlqen. Kështu që unë përzgjodha disa sugjerime nga Topshop, të cilat i keni këtu. Shopping të mbarë!


Posted on Leave a comment

Kur ke këpucë një ngjyrshe, shtoji një palë vathë! Si ato që kisha unë dje

Nuk e kuptoi njeri, se sferat me ngjyra që kisha mbrëmë tek eventi ku i uruam mirë se ardhjen parfumit francez, Guerlain, ishin vathë. Eventi i Prestige Group, të cilët sollën Aqua Di Parma, The Merchant Of Venice, dhe tani Guerlain, u organizua në Padam. Përpara se të krijoja veshjen, pyeta shoqërinë time të Instagram për ngjyrën e getave që do vishja. Dhe meqë shumica votuan nr. 2 (getat që vesha si përfundim), s’e bëra dysh. Në bazë të tyre zgjodha dhe këpucët.


M’u dukën shumë të thjeshta! Ndaj, po vrisja mendjen si t’i bëja pak më interesante. Këpucët i kam blerë tek Zara, vjet. Vathët kanë mbi 5 vite në kutinë e aksesorëve. Janë “clip on”, ose me kapse. Vihen lehtësisht tek “V-ja” e këpucës, pa e dëmtuar. Ndaj pa u menduar më gjatë, i vendosa. Dukeshin shumë ndryshe, sikur nuk ishin të njëjtat këpucë. Për më tepër, askush se vuri re që ishin vathë. Po j’ua tregoj më poshtë dhe lini komentet tuaja.

Subscribe to our newsletter!

Posted on Leave a comment

Më fal, po çfarë filtri përdor?

Kur e pyeti Bieta Sulo Anjeza Dyrmishin, se nga u frymëzua për projektin e fundit me influncueset, “prano veten”, kjo e fundit i tha se ishte lodhur nga kërkesat e klienteve për të përdorur fotoshopin. Madje, disi në kofidencë, tha se disa i kerkonin të ndërronte dhe lenten e aparatit, sepse ajo i tregoka të shëndetshme.


Deri para disa vitesh, ne njihnim vetem ata aparatët me film, që kishin 26-32 shkrepje. Shumica e fotove digjeshin, tek disa ishe me sy të mbyllur ose të kuq, si vampir, tek të tjerat kishe dalë me fisin.
Ato fotot më të mira, i vinin nëpër korniza, se kishin dalë dajot, tezet, të cilët iknin pas gushtit nëpër shtëpiat e tyre jashtë shteti. Ajo foto mbahej aty, se si dihej kur mblidheshin më. E ti ishe i detyruar të shihje vete çdo ditë, me sy mbyllur, në foto me dajot.
Po sot? Sot shpenzojmë 3 orë duke rrëmuar dollapin për të gjetur kombinimin e duhur, dhe e gjen më në fund, kujton se 456 këpucët që ke, s’të bëjnë punë. Duhet të blesh të reja.

Butiku që ke marrë fustanin, ka gjëra yll. Dhe të ka thënë, si me gjysëm zëri, më bëj tag kur ta veshësh. Tagu, në kohët e sotme, qenka si ato qokat e dikushme. Kur shkonim te komshia për një rast, dhe linim lekë tek filxhani i kafes. Duhej kthyer qoka, se po të mos e kthehje, e merrte vesh lagja, ose Instagram-i sot.
Pasi i ke bërë gati të gjitha, telefonon fotografin, njeriun më me pozitë sot për sot në rrjete sociale, ai që mban sekretet më të mëdha të shoqërisë sot, madje di më shumë edhe se CIA.
Bën fotot, dhe pas 100 pozave, dikur gjen një që dukesh e hollë e gjatë, shkëqen porsi diell, nga highlighter-i, të cilin e ke vënë tek faqet për t’u dukur sa më natyrale. Dhe në fund, pasi e ke postuar të shkretën foto, të vijnë 10 mesazhe, “më fal, por çfarë filtri ke përdorur?”

Subscribe to our newsletter!

Anjezën e gjeni tek:
www.anjezadyrmishi.com

Posted on Leave a comment

Dua të ndryshoj ngjyrën e flokëve. Po si t`i bëj?

Po të kërkosh me rradhë revistat e modës për ngjyrën trend të flokëve për vjeshtë dimër, do të të dalin me rradhë 110 sugjerime të editorëve të huaj. Duke filluar nga nuancat e verës (e kuqe në qershi), e deri tek platini i Kylie Jenner. Thuajse nuk mungon asnjë tonalitet, thjesht nga e kuqe është shndërruar në karrotë, e zeza në blu në të zezë mat dhe platini në gri. Në fakt këto të fundit sugjerohen të dyja. Uf! U ngatërrova më shumë tani!

Në sfilatat e shkurtit, më tërhoqi vëmendjen natyraliteti i modeleve. Ato bjondet, e kishin amplifikuar edhe më shumë nuancën. Brunet po ashtu, dhe flokëkuqet e përzgjedhura ishin në karrotë. (Linku për artikullin). Duket sikur nuancat e sugjeruara janë të ndryshme për çdo karakter. Gjatë sfilatave në Copenhagen tani vajzat duket se po kombinojnë flokët me veshjen. T`i bëj flokët e gjelbër? Jo faleminderit. Nuk dua t`i dëmtoj dhe t`i dekoloroj. Dua thjesht të ndryshoj tonalitet, pa nuanca agresive që hollojnë rrënjën.

Epo jemi në sezonin e duhur, ku ngjyrat natyrale po amplifikohen githnjë e më shumë. Ndaj mos tento të ndryshosh 180 gradë nga ngjyra që ke tani. Provo t`i japësh një reflex, apo thjesht pak highlight (jo si ai i faqeve, le të kuptohemi). Ndoshta t`i shtosh pak fije në dy tone më të çelura. Por e rëndësishme është t`i besoh një profesionisti, që do t`i trajtojë flokët me kujdes. Pa djegur asnjë fije!

Në fund të fundit, natyralja nuk del asnjëherë nga moda!

Posted on Leave a comment

A është e tepërt të kujdesesh për lëkurën E trupit? Apo mjafton kremi hidratues?

Dua t’ju kërkoj që për një minutë të sillni ndërmend herën e fundit që keni bërë një scrub të thellë trupi. Po flas për ato herët kur jeni rehatuar në krevatin e bardhë, në dhomën gjysmë të errët, duke pritur duart e estetistes. Jeni aq rehat sa për një moment shkëputeni nga realiteti duke u përhumbur në aromat terapeutike dhe masazhin e çlodhës. Nëse nuk ju kujtohet, atëherë ka ardhur koha të vini e të provoni vendin për të cilin do t’ju flas sot.

Unë dhe Evi sot tek Skeyndor

Edhe për trupin do bëj trajtime? Ohu! Sikur të mos mjaftonin paratë që shpenzoj për fytyrën! E këtij mendimi kam qenë dhe unë. Ndaj mos u ndjeni keq. Dy gjëra që i kam mësuar, e para është se trajtimet e trupit nuk janë aq të kushtueshme sa ato të fytyrës, edhe pse bëhet fjalë për sipërfaqe më të madhe. Dhe e dyta, një trup i hidratuar dhe i pastruar nga qelizar e vdekura, është po aq i bukur sa fytyra pa akne apo papastërti.

Maska “Led” e cila ndihmon në përthithjen e kremit.

Këtu jam unë, nuk është fragment i shkëputur nga “Star Wars”. Maska që kam vendosur është e domosdoshme për përthithjen e kremit. Por mos u shqetësoni sepse nuk do shpenzoni rrogën e 13-të për këtë trajtimin. Është brenda paketës së sugjeruar nga estetisja e Skeyndor, sallonit tek i cili më ftoi Evi, mikesha ime. Si person skeptik, m’u deshën disa ditë të mblidhja mendjen dhe të shkoja. Unë jam gjithnjë në kërkim të SPA- ve të reja me teknologji novatore. Përveçse provova trajtimin anticelulit, vajza më bëri dhe një pastrim fytyre dhe trajtim për lëkurën time të yndyrshme.

Pas trajtimit të fytyrës

Duket edhe në foto që muskujt janë të tërhequr dhe të tonifikuar. Ka një shkëlqim për shkak të hidratimit, por pa prishur balancën. Nuk dua të zgjatem me fytyrën sepse doja t’ju tregoja trajtimin e trupit.

Pasi më bëri scrub, u relaksova për 10-15 minuta. Vijoi masazhi i lehtë dhe kremi i cili kishte efekt ftohës (për lëkurat delikate me tendencë skuqjeje). U bëra mumje! (Haha), por më pëlqeu!

Nuk ishte vetëm masazhi që të relaksonte, por ambjenti ishte dizenjuar për të të ofruar shërbimin më cilësor. Unë bëra një trajtim anticelulit ( siç e kam sqaruar tek videot në Instagram), i cili qe intensiv dhe mjaftonin 4-6 seanca.
Nuk kishte ato dhimbjet e bezdisshme, ndaj rekomandohet dhe për lëkura të ndjeshme si e imja.
Ishte një orë e shpenzuar me cilësi kushtuar sipërfaqes më të madhe të lëkurës që kemi. Do t’ju sugjeroja, të mos blinit një palë këpucë këtë muaj, por të provonit një trajtim të specializuar trupi. //Stela Sallaku

Posted on Leave a comment

Maturante! Ju lutem mos u vishni si motrat e hirushes

Para disa ditësh, teksa ndërroja kanalet e televizorit, më tërhoqi vëmendjen filmi vizatimor “Hirushja” që jepej tek Bang Bang. Instiktivisht u ndala të shihja fustanin e Hirushes, që e kemi ëndërruar të gjitha kur ishim të vogla. Ndërsa motrat e saj, nuk e di pse na dukeshin sikur vishnin fustanet më të rënduara, me xixa, gurë, pala dhe fjongo jo të bukura.

Kishin këmbë të mëdha, që s’gjenin dot as këpucë elegante, mbanin flokët e llakosur dhe me onde. Le pastaj kur lyenin buzët vesh më vesh me buzkuq, apo sytë me tone të blusë.

Me pak fjalë, nuk do donte asnjëra nga ne të ishte e veshur si ato. Unë t’ju them të drejtën, as si Hirushja vetë nuk do doja të vishesha. Sikur u ka ikur koha dhe fustaneve të princeshës. Po të isha sërish maturante do bëja bujë me fustan dhe atlete.

Ndonjë të Giambattista Valli përshembull, me atlete fosforeshente. Në fund të fundit, takat do i vishni gjithë kohës, pse të mos provoni diçka ndryshe në maturë?

Sidoqoftë, çfarëdo që të vendosni, vetëm si motrat e Hirushes mos u bëni!

Posted on Leave a comment

Këtë sezon, mos e merr mundimin t’i hekurosësh veshjet

Disa kohë më parë, një nga nënat që ndjek blogun, më shkruan dhe më thotë: “Kur do dalin në modë gjërat e rrudhosura që t’mos kemi nevojë të hekurosim?”.

T’ju them të drejtën, unë nuk jam tipi i veshjeve të rrudhosura. Mund të harxhoj kohë duke i hekurosur, vijëzuar pantallonat me kujdes pa lëvizur asnjë tegel anësor. Këtë herë trendi më është vënë kundër! Pikërisht sezoni i verës është jashtëzakonisht i rrudhosur.

Kryefjala janë veshjet lino, me përmbajtje pambuku dhe pak elastike. Janë ndër veshjet më komode, të freskëta si dhe të rekomanduara për vendet me temperatura të larta.