Posted on Leave a comment

Let me tell you about Shawn Richendollar, a photographer like no other


When I first met Shawn Richendollar, I thought he looked like the men of Hollywood in the 1950’s. I can still remember the details of his floral bowtie and the panama hat he was wearing the first day. When you meet artists and talented people, somehow they make you dream of a beautiful and peaceful world. You get their vibe the first moment they bump into your life. A vibe you want to last as long as possible. It’s an amazing gift. 

Shawn was not an actor or movie star though it was hard to believe. He was able to transform my simple pose into an entire scene. Many photograph the image of a beautiful person without capturing the soul.
Shawn did both.

Our session was scheduled at 10 AM about 30 minutes from home. That means that in Albania I would have left home between 10 and 10:30 but I was in America so my ride left at 9:30 whether I felt ready or not. I am still getting used to American punctuality but we made it on time.

His studio, was on the ground floor of his Ohio villa. As we entered his farmhouse styled home I was immediately impressed by the coziness of the beautiful wood furniture, rocking chairs, antiques and pictures.

I can’t say that my portable wardrobe with which I traveled to Ohio was worthy of being photographed. Most of the outfits were part of my capsule wardrobe, which I had worn dozens of times. A couple of days before the photo shooting I decided to go shopping. Shops here in the USA are not the the same as the one’s in Europe. I love blazers, shirts and sometimes cute dresses. And it was hard to find in just couple of days, a made-to-measure double breasted blazer. Or a good quality white shirt. Or a pair of jeans that will fit perfectly. So, I had to be creative with the clothes I had.

We managed to take two and a half hours of photos with 4 outfits from my capsule wardrobe. I don’t know if we did a great job but at least we had some fun! You may be surprised to you see a t-shirt turned into a vest, a men’s shirt on a jacket and suede boots on pants. If you are curious about the results I was thrilled with the photos! And let me tell you this, the photos were even more beautiful than I could imagine. It was the whole aesthetics I fell in love with and I am sure you will too.

Thank You Shawn, for making me feel like a movie star for just a couple of hours, at your beautiful villa in Ohio. You have inspired me more than you can imagine. 

You can find Shawn here 👉🏼 “Shawn Richendollar

Posted on Leave a comment

Me triko leshi është dhe moda

Deri para viteve ‘90, trikot e leshta punoheshin nga gjyshet me ato shtizat karakteristike rozë. Kush kishte gjyshet më të talentuara për punime dore, kishte nga ato trikot me motive gërshetash, gjethesh, pom-pom dhe disa ngjyrshe. Nuk mbaheshin për veshje sqimatare, ama të mbanin ngrohtë në dimër.

Sot ama kanë ndryshuar shumë kohët. Vetëm tani që po shkruaja artikullin, më erdhën në mend 8 lloje të ndryshme trikosh të cilat do dukeshin shumë chic. Sepse me trendin e ri, mund të krijosh plot kombinime me to, madje nuk kanë as kufizim. I vesh me xhinse, pantallona kostumi, funde laps, funde me pala, funde chiffon të holla etj.

Madje dhe këpucët që kombinohen me to, janë kaq të bukura!


Kombinimi më interesant i trikove është pikërisht ky me getat me printe. Qofshin të bardha, të zeza, për ato më guximtaret edhe të kuqe. Përveçse duken plot sharm, janë dhe të ngrohta. Për paradite nuk ke nevojë të veshësh as xhaketë ose pallto sipër.

Me këmisha poshtë duken akoma më interesante, madje i vishni edhe në zyrë. Ndaj mos ngurroni, hapni dollapët dhe kontrolloni për trikot e gjysheve. Nëse i keni dhuruara apo hedhur, keni plot tek Mango, Zara apo H&M. Të preferuarat e mija i gjeni tek Marks and Spencer. Epo, shopping të mbarë!

Posted on Leave a comment

Kur ke këpucë një ngjyrshe, shtoji një palë vathë! Si ato që kisha unë dje

Nuk e kuptoi njeri, se sferat me ngjyra që kisha mbrëmë tek eventi ku i uruam mirë se ardhjen parfumit francez, Guerlain, ishin vathë. Eventi i Prestige Group, të cilët sollën Aqua Di Parma, The Merchant Of Venice, dhe tani Guerlain, u organizua në Padam. Përpara se të krijoja veshjen, pyeta shoqërinë time të Instagram për ngjyrën e getave që do vishja. Dhe meqë shumica votuan nr. 2 (getat që vesha si përfundim), s’e bëra dysh. Në bazë të tyre zgjodha dhe këpucët.


M’u dukën shumë të thjeshta! Ndaj, po vrisja mendjen si t’i bëja pak më interesante. Këpucët i kam blerë tek Zara, vjet. Vathët kanë mbi 5 vite në kutinë e aksesorëve. Janë “clip on”, ose me kapse. Vihen lehtësisht tek “V-ja” e këpucës, pa e dëmtuar. Ndaj pa u menduar më gjatë, i vendosa. Dukeshin shumë ndryshe, sikur nuk ishin të njëjtat këpucë. Për më tepër, askush se vuri re që ishin vathë. Po j’ua tregoj më poshtë dhe lini komentet tuaja.

Subscribe to our newsletter!

Posted on Leave a comment

A është e tepërt të kujdesesh për lëkurën E trupit? Apo mjafton kremi hidratues?

Dua t’ju kërkoj që për një minutë të sillni ndërmend herën e fundit që keni bërë një scrub të thellë trupi. Po flas për ato herët kur jeni rehatuar në krevatin e bardhë, në dhomën gjysmë të errët, duke pritur duart e estetistes. Jeni aq rehat sa për një moment shkëputeni nga realiteti duke u përhumbur në aromat terapeutike dhe masazhin e çlodhës. Nëse nuk ju kujtohet, atëherë ka ardhur koha të vini e të provoni vendin për të cilin do t’ju flas sot.

Unë dhe Evi sot tek Skeyndor

Edhe për trupin do bëj trajtime? Ohu! Sikur të mos mjaftonin paratë që shpenzoj për fytyrën! E këtij mendimi kam qenë dhe unë. Ndaj mos u ndjeni keq. Dy gjëra që i kam mësuar, e para është se trajtimet e trupit nuk janë aq të kushtueshme sa ato të fytyrës, edhe pse bëhet fjalë për sipërfaqe më të madhe. Dhe e dyta, një trup i hidratuar dhe i pastruar nga qelizar e vdekura, është po aq i bukur sa fytyra pa akne apo papastërti.

Maska “Led” e cila ndihmon në përthithjen e kremit.

Këtu jam unë, nuk është fragment i shkëputur nga “Star Wars”. Maska që kam vendosur është e domosdoshme për përthithjen e kremit. Por mos u shqetësoni sepse nuk do shpenzoni rrogën e 13-të për këtë trajtimin. Është brenda paketës së sugjeruar nga estetisja e Skeyndor, sallonit tek i cili më ftoi Evi, mikesha ime. Si person skeptik, m’u deshën disa ditë të mblidhja mendjen dhe të shkoja. Unë jam gjithnjë në kërkim të SPA- ve të reja me teknologji novatore. Përveçse provova trajtimin anticelulit, vajza më bëri dhe një pastrim fytyre dhe trajtim për lëkurën time të yndyrshme.

Pas trajtimit të fytyrës

Duket edhe në foto që muskujt janë të tërhequr dhe të tonifikuar. Ka një shkëlqim për shkak të hidratimit, por pa prishur balancën. Nuk dua të zgjatem me fytyrën sepse doja t’ju tregoja trajtimin e trupit.

Pasi më bëri scrub, u relaksova për 10-15 minuta. Vijoi masazhi i lehtë dhe kremi i cili kishte efekt ftohës (për lëkurat delikate me tendencë skuqjeje). U bëra mumje! (Haha), por më pëlqeu!

Nuk ishte vetëm masazhi që të relaksonte, por ambjenti ishte dizenjuar për të të ofruar shërbimin më cilësor. Unë bëra një trajtim anticelulit ( siç e kam sqaruar tek videot në Instagram), i cili qe intensiv dhe mjaftonin 4-6 seanca.
Nuk kishte ato dhimbjet e bezdisshme, ndaj rekomandohet dhe për lëkura të ndjeshme si e imja.
Ishte një orë e shpenzuar me cilësi kushtuar sipërfaqes më të madhe të lëkurës që kemi. Do t’ju sugjeroja, të mos blinit një palë këpucë këtë muaj, por të provonit një trajtim të specializuar trupi. //Stela Sallaku

Posted on Leave a comment

Po t’i bësh pushimet këtu, do të duket vetja si jashtë shtetit

Nuk e di kur ka qenë hera e fundit që kam qenë në Sarandë, por më kujtohet shumë mirë ndjesia që më dha. Aspak mikpritëse, njerëz që flisnin gjuhën greke më mirë se shqipen, gatime europiane në teori, por realiteti ishte larg dhe dhoma me mobilje të zeza druri. Ndaj kur më thanë që duhet të shkoja prapë më kapi paniku!

Vendosa të pyes mikeshat e Instagram-it me një postim.

Disa mesazhe erdhën për Bougainville Bay Resort & SPA, ku vajzat që kishin qenë më herët aty, kishin patur eksperienca mbresëlënëse. Si tip skeptik dhe kurjoz fillova ta shoh me vëmendje website-n dhe rrjetet sociale të resortit. Nga arkitektura më kujtoi Spanjën, por dhe Santorinin deri diku. Mozaikët e brendshëm pastaj më sollën në mend ndërtimet e lashta greke dhe romake. Komentet nga vizitorët ishin nga më të mirat. Ndaj vendosa të qëndroj aty për fundjavën.

Që sa futeshe tek holli të dukej vetja sikur nuk ishe në një hotel të zakonshëm. Çdo gjë ishte në vendin e vet, lulet nuk mungonin dhe as buzëqeshja e stafit. Kishte një pozitivitet në ajër, që dallohej direkt. “Mirë se vjen Stela!”, dhe duke më buzëqeshur, vajza shumë simpaike tek recepsioni, më dorëzoi kartën. Nuk u përqëndrova shumë tek sqarimi që po më bënte për orarin e mëngjesit, SPA-në që ishte në katin më poshtë, numrin e telefonit të recepsionit apo lavanderinë (ndaj s’kisha nevojë as për hekur me vete sepse mendonin ata për të gjitha), sepse ia kisha ngulur sytë kupolës me ngjyra në të majtë.

Muret kishin detaje lulesh pa fund! Dyshemeja po ashtu. Ndoshta do më duhej një libër për të përshkruar detajet me imtësi. Madje edhe ashensori ishte i kuruar, sa mund të bëje ato “selfiet” e famshme.

Mund të vizitosh edhe Korfuzin brenda ditës, sidomos për ne që i kemi qejf udhëtimet spontane. Nuk dua t’ju bezdis me fjalë, sepse nuk do arrija t’i thoja të gjitha, ndaj po ju lë t’i shihni vetë detajet. Disa mbase i keni ndjekur live, por një gjë di me siguri: m’u duk vetja sikur nuk isha në Shqipëri!

https://youtu.be/OO63t_qfDfg
Posted on 1 Comment

Kjo është kravata e gjyshit tim, i cili sot duhet të kishte ditëlindjen

Unë kam qenë gjithnjë e fiksuar pas veshjeve mashkullore. Dhe besoj më ka ardhur natyrshëm duke parë gjyshin ose babin teksa lidhnin kravatën tek pasqyra e korridorit. E mësova dhe unë se si lidhej, pastaj krijova nyjen e personalizuar timen.

Aksesorët e kostumit mashkullor më pëlqenin edhe më shumë se veshja. Kapsja e kravatës, zinxhiri i jelekut, mbajtësja e mëngës së këmishës, etj.

Nuk konceptohej dot në 1995-sën të vishje kostum me kravatë, dihet. Ama askush nuk ta ndalon dot fantazinë. Dhe unë si fëmijë që rrija gjithë ditën me gërshërë e gjilpëra nëpër duar, kisha filluar të programoja gardërobën e ardhshme.

Sot po! Mund t’i vesh pa asnjë mëdyshje! Sëfundmi më keni parë shpesh me kostume e jelekë, butona këmishash dhe kravata. Mendoj se janë gjërat më të bukura të gardërobës time, sidomos kravata që kam vënë sot. Përveçse ka një histori pas, nuk është e rastësishme dita që e kam vënë.

Ky është gjyshi im, i cili fatkeqsisht nuk jeton më. Dhe sot ka patur ditën e lindjes, në të cilën vendoste gjithmonë kravatën që kam unë sot. Më erdhi shume instiktive të mbaja këtë sot, pa e menduar se ç’datë ishte.

Dhe kur u kujtova, u emocionova që kisha vënë kravatën e gjyshit pikërisht në ditën e tij të lindjes!

Posted on Leave a comment

2 fustanet që më pëlqyen sot tek Zara

Thuajse të gjitha fustanet në material chiffon, pra të holla dhe të derdhura, dizenjohen me dekolte të theksuara. Si ky që provova sot tek Zara.

Kjo bëhet sepse zakonisht këto lloj materialesh nuk kanë elasticitet, pra detyrimisht janë jo fleksibël ndaj formave. Ose duhet të ndërtohen me penca që t’i përshtaten trupit. Më pëlqeu shumë ky dizajni, ndaj dhe e zgjodha nga koleksioni i ri. Për darkë do e vishja dhe kështu, ama për paradite duket paksa i ekzagjeruar. Ndaj e provova ndryshe, me një bluzë të pambuktë nën të.

Mund ta vesh me xhaketë xhins lart, ose me një rozë që kam qepur dy vite më parë. Ishte interesant si prerje, madje më pëlqyen dhe pjesa e brendshme e kopsave.

Meqë jemi tek sezoni i jeshiles, zgjodha dhe një për këtë stinën tranzitore. Kishte astar të pambuktë dhe tyl me pika lart. Me rripa dhe dekolte, por e bukura është që edhe këtë mund ta shtresëzoj me t-shirt, këmishë a gjysëm golf.

Nëse dua ta theksoj akoma më shumë, e vesh me një palë sandale jeshile fosforeshente, çorape të zeza dhe xhaketë xhins të zbardhur.

Posted on Leave a comment

Rudina dhe stili që s’i ngjan askujt. Sikur politikanet e tjera t’i ngjanin asaj

Rudina Hajdari nuk është as blogere dhe as merret me modë. Por stili perëndimor i të veshurit të bën të mendosh që është influencuese mode. Dhe sa mirë do ishte sikur nga ajo të influencoheshin edhe koleget deputete. Në vend të atyre fustaneve laps, të visheshin pak më business. Në vend të rripave të belit, të mbanin rripa tek mëngët. Në vend të stiletto-ve me takë 11cm, të mbanin edhe loafers. Duket sikur posti i deputetes i ka katapultuar zonjat e parlamentit tek moda e viteve 2000 e ca, ku të gjitha përpiqeshin të shtrëngonin fustanet dhe të krihnin flokët si Rene Russo.

Ajo që të bën më shumë përshtypje në stilin e Rudinës është që nuk ka asnjë ngjashmëri me të ëmën, gjyqtaren Fatmira Hajdari. As në modelet e flokëve me volum, as në grimin e dukshëm, as në veshjet e ngushta e as në flokët bjondë.

Nuk ngjan as me koleget e saj të politikës. Nuk mban kostume të qepur kërc, as çanta të mëdha e bizhuteri të dukshme. Nuk rëndohet as kur del në ekran. Qëndron brenda stilit të fustaneve alla Victoria Beckham. Mbase e keni ndjekur intervistën e saj të fundit me Eni Vasilin dhe mund t’ju ketë rënë në sy edhe juve sa më e qetë në pamje dukej Rudina përballë gazetares.

Por le t’ia shohim më me detaje 10 veshjet që kam përzgjedhur për sot. E fillojmë nga 5 më të mirat.

 (Foto nga Instagram)

Më pëlqen tej mase thjeshtësia në veshje, sa që shumica do kishin veshur një fustan me trëndafila për të takuar persona të rëndësishëm.

 (Foto nga Instagram)

Nuk e kam parë të mbajë bizhuteri rrëzëllitëse, floriri apo me gurë të çmuar. Preferon veshjet njëngjyrëshe, që anojnë nga e bardha ose pana. Kjo nuancë i vë në pah tiparet dhe flokët.

 (Foto nga Instagram)

Më pëlqen harmonizimi i të kuqes me të bardhë dhe të zezë. Xhaketa dopiopet është një nga trendet e momentit, por kombinimi që i ka bërë është personal.

 (Foto nga Instagram)

Kur del në terren nuk vesh taka, siç do kishin bërë disa kolege. Por në vend të tyre, zgjedh çizme shiu, që janë praktike dhe komode. Veshjen e mban monochrome.

 (Foto nga Instagram)

Xhaketa me kuadrate dhe jakë të mesme i nxjerr tiparet në pah. Flokët në nuancë thuajse natyrale, i shkojnë me tiparet si dhe me trukun thuajse të padukshëm.

Pesë këshilla

 (Foto nga Instagram)

Më pëlqen nuanca e fustanit, por mendoj që një rrip më i hollë do i rrinte më mirë. Sepse ky duket sikur ia shkurton siluetën.

 (Foto nga Instagram)

Xhaketat “tweed” ndonjëherë kanë tendencën të të tregojnë më të madhe në moshë, sigurisht për shkak të dizajnit. Por ky më pëlqen, thjesht mendoj që duhet të ishte pak më e shkurtër.

 (Foto nga Instagram)

Ndoshta grija nuk është ngjyra që i rri më mirë Rudinës. Gjithsesi fustani më pëlqen.

 (Foto nga Instagram)

Dizajni i xhaketës me copën brocade më pëlqeu shumë, sepse i vë në pah ngjyrën e lëkurës. Por sugjerimi im shkon për gjysmë çizmet. Ndoshta këtu do duheshin kitten heel.

 (Foto nga Instagram)

Po të ishin këpucët bardhezi do dukej më e kompletuar veshja.

Artikull marrë nga blogu në Tiranapost.al “Nën lupën e Stela Sallakut”.

Posted on Leave a comment

Sa mirë do ishte të kishim një gardërobë të zgjuar

Nuk e di se sa herë mund ta kem veshur atë fustanin e zi laps nëpër evente. Vetëm 3 muajt e fundit, më ka rënë rasti ta vesh nja 4 herë. Një ditë madje e kam veshur edhe për paradite, me atlete dhe xhaketë xhins. Madje mbajta dhe një palë stiletto të zeza me vete në çantën time gjigande se thash s’i dihet nëse do dal për darkë ose jo.

Në fakt është shumë i thjeshtë, gati gati minimalist. Është velvet pambuku, por ka paksa elasticitet. Konturohet me dantellë poshtë tek fundi, dhe jaka. Nuk është ajo kadifja e vjetër që të kujton fustanin e gjyshes. Ka një efekt mat, nuk elektrizohet, ngjan mjaft elegant dhe chic. U habita se sa bukur dukej edhe me xhins.

Koleksioni “Your smart wardrobe” i Lindex

“Sa mirë do ishte të kisha disa gjëra kaq praktike në dollap”, mendova por pa i shkëputur sytë nga fustani i zi. Më erdhi natyrshëm të hapja rrjetet sociale, në kërkim të vajzave që vishen me gjëra praktike. Ose siç i themi, nga gardëroba “e zgjuar” (my smart wardrobe). Ma kujtoi dyqani i Lindex termin, sepse koleksioni i tyre i ri, kapsulë, ishte konceptuar të kombinohej lehtësisht me çdo gjë.

Veshja nga Lindex

Ngjyrat prej të cilave përbëhet koleksioni janë ato bazike (e bardhë dhe e zezë), tone toke (kafe, kanellë dhe cappuccino), lejla dhe e kuqe në portokalli.

Marigona Nila

Nina vishet shpesh nga gardëroba kapsule. Ka disa elementë që mund t’i quash pa frikë “smart”, si kjo pallto gri pa mëngë që e ka kombinuar me disa gjëra të ndryshme.

Arjena Duçi

Pantallonat e bardha (që i gjeni edhe tek Lindex), Arjena i kombinon shpesh me kitten heel, këmisha dhe ndonjë berretë tek tuk.

Dajana Dako

Kur printi “vintage”, polka dot, unifikohet me casual (xhins), krijohet ai kombinimi timeless. Të dyja janë pjesë e Smart Wardrobe, ndaj Dajana i harmonizon sipas ditëve.

Jonida Maliqi

Edhe Jonida i preferon këmishat xhins, duke i kombinuar në mënyrën e saj me pardesy bezhë. Syzet i japin detajin avant-garde veshjes.

Foto nga Instagram

Ka plot vajza blogere ose që pëlqejnë modën dhe veshjet, të cilat bazohen tek elementët bazikë të gardërobës. Mendoj që është një ndër zgjedhjet më të zgjuara të kombinosh trendet, me veshje ekzistuese të cilat mund t’i kemi prej kohësh.

Foto nga Instagram

Sa mirë do ishte të kishim sa më shumë veshje “smart” në dollap, sepse do kishim gjithnjë një plan B!

Posted on Leave a comment

Street style në Shqipërinë e viteve ‘70

Nga Stela Sallaku/Para pak javësh pashë në një nga rrjetet sociale një foto marrë nga një revistë e viteve ’70, disa zonja shoqëruar me fëmijët e tyre të moshave të ndryshme, karroca, aksesorë dhe nuanca pastel. Meqë është mjaft e vështirë sot të kemi në dorë të dhëna të tilla, sepse shumica e burimeve janë të arkivuara në ndonjë magazinë të mykur, ose janë djegur dhe përdorur për letër zjarri, ti gjesh sot në 2017-tën për një fashion designer, është si të kesh zbuluar “El Doradon”.

Ndoshta nuk pasqyrojnë tendencën e fundit të koleksioneve “ready-to-wear” por janë një armë e fortë kundër atyre që gjejnë çdo arsye për të shuar ekzistencën e stilit dhe trendeve dhe ne vendin tonë. Çdo vit kemi rreth 22,000 dizajner nga e gjithë bota (dele të zeza apo të bardha)  na tregojnë se sa ndryshon dhe evolon moda çdo vit edhe pse të gjithë vijnë nga vende me historik të pasur dizajni. “Moda është evolucion, jo revolucion “ ka thënë “Monseur Pierre Balmain”, dhe me sa duket nuk e ka pasur vetëm për Parisin dhe Londrën.

ss1
ss6

Fakti qëndron se këto foto janë të destinuara për revistë, nuk janë foto spontane të shkrepura nga ndonjë “Scott Schuman” i asokohe, dhe modele nuk është “Jenny Walton” me brishtësinë e saj. Protagoniste janë zonja të zgjedhura rastësisht, por skena nuk është rastësore dhe spontane.

Çdo gjë është organizuar sipas një skenari, vendosja e fëmijëve, veshja, hapi strikt i të ecurit, numri i zonjave etj.  Madje dhe veshjet nuk i përkasin gardërobës personale edhe pse nuk po fotografohet koleksioni i ri i ndonjë stilisti me emër, por janë nga përditshmëria e njerëzve të thjeshtë të një vendi të vogël Mesdhetar, për të cilin është  thënë vetëm “kini kujdes nga ata”. Gjetja e këtyre fotove dhe pse jo reale, ka qenë burim frymëzimi dhe krenarie në një farë mënyre.

ss5
ss3

Do të doja shumë të shihja më tepër foto-fakte për atë kohë dhe pse është shënuar si epokë e errët e një populli të vogël. Gjithsesi më vjen mirë sepse janë mjet për t’u mbyllur gojën shumë “pasardhësve të asaj kohe” të cilët qahen se nuk dimë apo s’kemi ndaj dhe s’mundemi. Jepini një shans vetes duke lënë të lirë dëshirën për të qenë në një hap më “Milanon” , dhe pse jemi kaq dhe s’kemi aq, nuk jemi të paditur dhe jo të mençur. Me pak mund dhe me këshilla nga më të mirët le t’i themi “po” elegancës  dhe “jo”  “bullgaritetit”./© Tiranapost.al/

ss7
ss4
ss2

Artikull marrë nga blogu në Tiranapost.al “Nën lupën e Stela Sallakut”