Posted on Leave a comment

Kostumi i plazhit që vesha dje, është nga ata të gardërobës kapsulë

Nuk është çudi ose eveniment të kombinosh mbathjet e njërit kostum me sytjenat e kostumit tjetër. Sidomos kur ke nuanca thuajse të njëjta. Pikërisht ky lloj trendi është trumpetuar 3 sezonet e fundit.

Por të veshësh këmishë në plazh në vend të kimonosë? Shumë do thoshin “jo”. Disa sepse mendojnë që është zgjedhje shumë e zakonshme, të tjerë duan të jenë më të mbuluar sa i takon këmbëve. Unë dua prakticitetin. Dhe pak stil nga vitet ‘80-‘90.

E zeza kombinohet më së miri me jeshilen, trendin e momentit. Megjithatë kombinimet bardhezi nuk dalin kurrë nga moda, sipas Chanel. Këto sytjenat janë një nga blerjet e reja, por kurrë nuk i kam veshur me mbathjet e veta. Ndërsa këto mbathjet e zeza i kam qepur me një kanotjere të shkurtër me zinxhir metalik.

Mund ta vesh prapë edhe vitin që vjen, edhe atë që vjen pas tij etj. Është pjesë e gardërobës time kapsulë.

Posted on Leave a comment

Truke të provuara e të vërtetuara për t’u veshur me stil kur je petite

*Fillimisht dua të them se sido që të jesh (petite ose jo), duhet të kuptosh që nuk ka asgjë që nuk shkon me ty. Je e bukur në çdo formë e përmasë trupi. Ky artikull është thjesht për të sugjeruar disa gjëra praktike jo për të përmirësuar figurën, por për të vënë në pah bukurinë tënde.

Një nga pyetjet që lexoj e shoh më shpesh nëpër rrjete sociale, është “a mund të vesh fustane të gjata edhe pse jam petite?”.

Mund të veshësh ç’të duash për sa kohë që ruan balancat. Këmbët të duken pak më të gjata se trupi dhe çdo pjesë të jetë në harmoni. Pra beli të theksohet, supet dhe qafa. (Qafa dhe dekolteja luajnë rolin kryesor në zgjatjen e siluetës).

Kam njohur dhe parë vajza, që nuk kanë

gjatësi modelesh, por janë kaq të rregullta

dhe çdo gjë duket se i rri mirë.

Nuancat pastel janë mikesha jote më e mirë. Sidomos nëse je komode me pantallona të shkurtra.

Vish xhaketa “kuti” dhe zbulo kaviljet. Do dukesh shumë me stil.

Asimetria të shkon shumë, sandalet vishi nude ose të tejdukshme.

Pantallonat organze (me tejdukshmëri të lartë) vishi me xhaketa të gjata, në të njëjtën nuancë.

Këpucët ose gjysëm çizmet e bardha janë edhe më të bukura (dhe funksionale) se sa ato të zezat.

Vishi pantallonat dhe sandalet në të njëtën ngjyrë.

Çorape dhe sandale? Po! Mjafton të jenë me platformë dhe do duken shumë shik.

Posted on Leave a comment

Për vajzat që e duan shopping-un aq sa unë, ja disa ide blerjesh për verën

Përveç nuancës mente, për ato festat e organizuara në verë, dua fustane të bardha. Jo nga ata të mërzitshmit, kuptohet. Me detaje të zeza ose me ndonje trëndafil spilë tek jaka.

Rruazat janë ndër aksesorët që më tundojnë gjithnjë t’i blej, sido dhe sado të jenë. Këtë sezon dua t’i vendos në plazh. (Me kostum banjo të zi).

Sandale plastike. Nuk janë të preferuarat e mia, por kombinohen kaq mirë me kostumet mëndafsh ose satin, të cilat jm e sigurt që i doni dhe ju.

Çanta kafe. E preferuara ime e çdo kohe. Kombinohet me të zeza, të bardha, rozë blush, mente etj. Thuajse me çdo nuancë të ngrohtë por dhe disa të ftohta.

Aksesorët e flokëve. I blejmë me dëshirë të madhe dhe nuk i vendosim kurrë (të paktën unë). Por kombinimi më i mirë është me xhaketa klasike dhe të strukturuara. Sidomos për ditën e premte.

Vathët. Aksesorët e preferuar të mbrëmjeve verore. Këto janë fiks për fustane rozë satin, të verdhë ose bardhezi.

Kapelet e 2021-shit janë ndryshe nga ato që kemi pasur vjet. Ndoshta vjet s’kemi blerë të reja. Provo këtë dizajn këtë sezon.

Buzëkuq magenta. Si ai i koleksionit të Louboutin. Dhe fustan në të njëjtën ngjyrë.

Posted on Leave a comment

9 gjërat që janë të rrezikshme po t’i blesh në thrift stores

Thrift shops ose stores, janë pikërisht dyqanet e dorës së dytë. Nuk është sekret dhe as turp të thuash që blen atje. Madje, ka vajza të famshme në Instagram që mburren me këtë fakt. Po çfarë nuk ia vlen të blesh tek “gabi”?

Të brendshmet

Ju lutem mos i blini aty. Arsyet për këtë i dini më së miri.

Këmishat e bardha

Këtu duhet të bëj një sqarim. Blijini vetëm nëse janë të paveshura ose ende me etiketë. Nëse janë të përdorura, do t’ju zgjasin shumë pak. Tentojnë të zverdhen sidomos tek zona e jakës dhe sqetullave.

Pellushët artificialë

Ose “faux fur”, kur lahen pellushi mblidhey tufa-tufa dhe e humbet tërësisht bukurinë.

Çantat lëkure të zeza

Besoj këtë detaj e dini ose e keni të provuar nga eksperienca. E zeza pas përdorimit të vazhdueshëm i tregon të gjitha, madje edhe moshën. Mund të shquash çdo gërvishtje, çdo shenjë dhe papastërti. Nuk duket sharmante aspak.

Rrobat e banjos

Kjo për të njëjtën arsye si dhe të brendshmet. E di që duken si gjëja më e thjeshtë në botë të lash të brendshmet, por nuk është. Sipas studimeve shumë viruse qëndrojnë tek rrobat e brendshme për një kohë relativisht të gjatë. Ndaj është mirë që pas 6 muajve të ndryshosh të gjitha të brendshmet.

Rripat plastik

Seç ka një gjë plastika që e humbet bukurinë pas një kohe të caktuar. Fillojnë duken shumë të vjetëruara qoftë edhe nëse kanë ndejur në dollap.

Make-up

Mos tentoni të blini make-up ose produkte fytyre ose flokësh tek dyqanet e dorës së dytë. 6 muaj pas hapjes së tyre, produket e make-upit e humbasin efektin dhe mund të bëhen të dëmshëm për lëkurën. Sidomos pasi dikush tjetër i ka përdorur.

Disa lloje këpucësh

Nëse janë dukshëm të veshura më shumë se sa duhet, kanë shenja, njolla etj. Mos i blini. Nuk duken bukur dhe nuk janë as higjenike.

Posted on Leave a comment

Dua t’ju tregoj një sekret rreth skincare para udhëtimit me avion

Mund të them se sëfundmi jam kthyer në një fanse e fluturimeve me avionë. Nuk kam qenë më përpara. Kushdo që më njeh është familjarizuar me ankesat e mia para udhëtimeve. Ajri i thatë më krijonte çrregullim në pH e lëkurës dhe yndyrën. Shpesh herë më është dashur që gjatë udhëtimit, të vendos maska tek sytë ose sheet mask për gjithë fytyrën. (Tek ai tualeti 50cm me 40 cm i avionit).

Unë normalisht kam lëkurë mikse dhe shumë të ndjeshme. Fatkeqsisht skuqet shumë shpejt, qoftë dhe pas prekjes së lehtë. Dy herët e fundit, para nisjes për në aeroport, kam ndryshuar paksa rutinën. Në vend që ta laja me ujë në mëngjes para udhëtimit, e pastrova me qumështin (me pambuk) dhe tonikun. Më pas përdora maskën koreane me përbërës nga kërmilli (mos me pyesni çfarë haha).

(Liku për ta blerë)

Përbërësit e maskës Mugwort

E lë maskën për rreth 20 minuta dhe e pastroj me një peshqir të lagur. Duke qenë se nuk ka aromë të shtuar, do mbajë aromë intensive algash. Por kjo është gjë e mirë besoj (😅). Serumin e vë direkt pas maskës, një hidratues të plotë dhe kremin me SPF.

Këtë pamje ka maska

Një detaj që kam mësuar këto vitet e fundit, është se nëse do mbrojtje të mirë nga dielli, SPF duhet të jete veçmas kremit hidratues. Shumë përdorin kremëra që i kanë të dyja, por duket sikur nuk bëjnë as hidratimin dhe as mbrojtjen.

Video e bërë në Avion, pas një udhëtimi prej 4 orësh.

I gjithë sekreti për lëkurën e pastër, pa akne, pa vija të lehta është tek produktet Koreane. Më besoni, ata duhet të jenë 20 vite para sa i përket kujdesit të lëkurës. A i keni parë lëkurat e tyre? Duken të gjithë sikur janë 16-17 vjeçarë!

E kush do ta mendonte që sekreti i lëkurës së hidrauar do vinte pikërisht nga kërmilli!

Posted on 2 Comments

Let me tell you about Shawn Richendollar, a photographer like no other


When I first met Shawn Richendollar, I thought he looked like the men of Hollywood in the 1950’s. I can still remember the details of his floral bowtie and the panama hat he was wearing the first day. When you meet artists and talented people, somehow they make you dream of a beautiful and peaceful world. You get their vibe the first moment they bump into your life. A vibe you want to last as long as possible. It’s an amazing gift. 

Shawn was not an actor or movie star though it was hard to believe. He was able to transform my simple pose into an entire scene. Many photograph the image of a beautiful person without capturing the soul.
Shawn did both.

Our session was scheduled at 10 AM about 30 minutes from home. That means that in Albania I would have left home between 10 and 10:30 but I was in America so my ride left at 9:30 whether I felt ready or not. I am still getting used to American punctuality but we made it on time.

His studio, was on the ground floor of his Ohio villa. As we entered his farmhouse styled home I was immediately impressed by the coziness of the beautiful wood furniture, rocking chairs, antiques and pictures.

I can’t say that my portable wardrobe with which I traveled to Ohio was worthy of being photographed. Most of the outfits were part of my capsule wardrobe, which I had worn dozens of times. A couple of days before the photo shooting I decided to go shopping. Shops here in the USA are not the the same as the one’s in Europe. I love blazers, shirts and sometimes cute dresses. And it was hard to find in just couple of days, a made-to-measure double breasted blazer. Or a good quality white shirt. Or a pair of jeans that will fit perfectly. So, I had to be creative with the clothes I had.

We managed to take two and a half hours of photos with 4 outfits from my capsule wardrobe. I don’t know if we did a great job but at least we had some fun! You may be surprised to you see a t-shirt turned into a vest, a men’s shirt on a jacket and suede boots on pants. If you are curious about the results I was thrilled with the photos! And let me tell you this, the photos were even more beautiful than I could imagine. It was the whole aesthetics I fell in love with and I am sure you will too.

Thank You Shawn, for making me feel like a movie star for just a couple of hours, at your beautiful villa in Ohio. You have inspired me more than you can imagine. 

You can find Shawn here 👉🏼 “Shawn Richendollar

Posted on 2 Comments

Me triko leshi është dhe moda

Deri para viteve ‘90, trikot e leshta punoheshin nga gjyshet me ato shtizat karakteristike rozë. Kush kishte gjyshet më të talentuara për punime dore, kishte nga ato trikot me motive gërshetash, gjethesh, pom-pom dhe disa ngjyrshe. Nuk mbaheshin për veshje sqimatare, ama të mbanin ngrohtë në dimër.

Sot ama kanë ndryshuar shumë kohët. Vetëm tani që po shkruaja artikullin, më erdhën në mend 8 lloje të ndryshme trikosh të cilat do dukeshin shumë chic. Sepse me trendin e ri, mund të krijosh plot kombinime me to, madje nuk kanë as kufizim. I vesh me xhinse, pantallona kostumi, funde laps, funde me pala, funde chiffon të holla etj.

Madje dhe këpucët që kombinohen me to, janë kaq të bukura!


Kombinimi më interesant i trikove është pikërisht ky me getat me printe. Qofshin të bardha, të zeza, për ato më guximtaret edhe të kuqe. Përveçse duken plot sharm, janë dhe të ngrohta. Për paradite nuk ke nevojë të veshësh as xhaketë ose pallto sipër.

Me këmisha poshtë duken akoma më interesante, madje i vishni edhe në zyrë. Ndaj mos ngurroni, hapni dollapët dhe kontrolloni për trikot e gjysheve. Nëse i keni dhuruara apo hedhur, keni plot tek Mango, Zara apo H&M. Të preferuarat e mija i gjeni tek Marks and Spencer. Epo, shopping të mbarë!

Posted on Leave a comment

Je e dobët dhe prapë s’di ç’të veshësh? Ja pse s’duhet të shqetësohesh

Sa ishim të vogla na thoshin, “ha se do rritesh”, kur u rritëm na thanë, “mos ha kaq shumë se shëndoshesh“. Kur u dobësuam, “po ha pak se je kockë e lëkurë”. Po mirë, ç’të keqe ka të jesh e shëndetshme ose kockë e lëkurë? Kush i vendosi standartet e bukurisë?


Subscribe to our newsletter!


Sa herë bëhet fjalë për bukuri, i kthejmë sytë nga Fashion Week. Vajza shumë të dobëta, mbi 1,73 m, ecin mbi taka 12 cm në një rrugë të ngushtë, veshur me rrobat e dizenjuara enkas për trupin e tyre.
Duken aq bukur, sa bëjnë blerësit të çmenden pas veshjes së tyre. Kot nuk ka dalë dhe shprehja, “je e bukur si modele”.Të gjesh veshje apo të qepësh veshje për masën XS (po ju flas nga eskperienca), është më e thjesht se sa të veshësh dikë me masë Large, XL apo XXL. Vetë industria e modës të jep një dorë në këtë pjesë sepse masat standarte janë bërë për vajzat e pasarelave.

Por ja që me modën e re, alla Kim Kardashian, duan të gjitha forma të theksuara. Po a i shkon çdokujt të veshë ato pantallonat xhins me bel të lartë që theksojnë belin dhe fundshpinën? Që nën atë veshjen e ngushtë fshihet një vajzë e kolme që dikur ka qenë masë XS?
Nga ai trupi elegant që mund të vishte çfardo, tani mban spanx dhe vesh astar poshtë fundeve që të mbulosh celulitin? (E kam provuar vetë më besoni).


Çdo masë ka veçantinë e saj, dhe secilës i shkojnë dizajne të ndryshme.
Dikush ka mundësinë të konsumojë Cheetos kur sheh film në darkë (mos më gjykoni se janë shumë të mira haha), dhe dikush ha selino dhe karrota. Por në fund të fundit, me kombinimin e duhur dhe përzgjedhjen e stilit ideal, mund të fshehësh apo vësh në pah ç’të duash nga trupi jot. Dhe mos harro, ti je e bukur në çdo masë!

Posted on Leave a comment

Për ty që ke qejf lëkurën, ky sezon është i gjithi dedikuar saj.

Lëkura, ose lëkura ECO, sepse industria e modës po heq dorë nga lëkura e kafshëve, është një ndër artikujt më të kërkuar. Por dhe më të vështirë për t’u kombinuar. Duke patur parasysh rregullin e artë të Pierre Balmain, veshjet e lëkurës duhet të balancohen me casual. Ndryshe dukesh si vajzat “me kamxhik”.

Ndërkohë sot unë i kam hedhur një sy veshjeve të reja që kishte nëpër butikët online. Ka aq shumë, sa po të fillosh të kërkosh, duhet një ditë e tërë të gjesh ndonjë që të pëlqen. Kështu që unë përzgjodha disa sugjerime nga Topshop, të cilat i keni këtu. Shopping të mbarë!


Posted on Leave a comment

Kur ke këpucë një ngjyrshe, shtoji një palë vathë! Si ato që kisha unë dje

Nuk e kuptoi njeri, se sferat me ngjyra që kisha mbrëmë tek eventi ku i uruam mirë se ardhjen parfumit francez, Guerlain, ishin vathë. Eventi i Prestige Group, të cilët sollën Aqua Di Parma, The Merchant Of Venice, dhe tani Guerlain, u organizua në Padam. Përpara se të krijoja veshjen, pyeta shoqërinë time të Instagram për ngjyrën e getave që do vishja. Dhe meqë shumica votuan nr. 2 (getat që vesha si përfundim), s’e bëra dysh. Në bazë të tyre zgjodha dhe këpucët.


M’u dukën shumë të thjeshta! Ndaj, po vrisja mendjen si t’i bëja pak më interesante. Këpucët i kam blerë tek Zara, vjet. Vathët kanë mbi 5 vite në kutinë e aksesorëve. Janë “clip on”, ose me kapse. Vihen lehtësisht tek “V-ja” e këpucës, pa e dëmtuar. Ndaj pa u menduar më gjatë, i vendosa. Dukeshin shumë ndryshe, sikur nuk ishin të njëjtat këpucë. Për më tepër, askush se vuri re që ishin vathë. Po j’ua tregoj më poshtë dhe lini komentet tuaja.

Subscribe to our newsletter!